rent a car reklam

Kaza Halinde Ne Yapmalıyım?

Kaza Halinde Yapılması Gerekenler

Rent a Car Kaza Anında Yapılması Gerekenler

Rent a Car Kaza Anında Yapılması Gerekenler

Park Halinde Meydana Gelen Kazalarda Yapılması Gerekenler.

Araç park halinde iken meydana gelen kazalarda araç kullanıcısının yapması gerekenlerin başında; Aracın yerini hiç değiştirmeden, aracı mümkünse hiç hareket ettirmeden, en yakın polis karakoluna baş vurarak durumu anlatmalı ve ‘Ola yeri ifade ve görgü tespit tutanağı’ tutturulmalıdır. Eğer aracın kaza yaptığı yer trafiği tıkıyorsa veya tehlikeye atıyorsa aracın plakası görülecek şekilde fotoğrafları çekilmeli ve tutanak tutturulmalıdır. Bu tutanaklar tutturulduktan sonra, ‘Aslı gibidir’ kaşeli olan nüshalar karakoldan alınmalıdır. Daha sonra eğer Nevşehir ve çevresinde meydana gelmiş bir kaza söz konusu ise aracın anlaşmalı olduğunuz servisimize getirilmesi gerekmektedir. Sigorta işlerinin yürütülebilmesi için bu tür kazalarda yukarda bahsi geçen tutanaklar, ekinde sürücü belgesi ve ruhsat fotokopileri ile birlikte tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Seyir halinde meydana gelen kazalarda yapılması gerekenler.

Seyir halinde meydana gelen trafik kazaları sadece otomobilin bir başka otomobil ile çarpışması olarak anlaşılmamalıdır. Otomobil seyir halinde iken, bir taşın sıçrayarak aracın camının kırılmasına sebep olması dışında, aracın üzerine düşen bir cismin araca verdiği hasarlar, yolun bozuk olmasından kaynaklanan hasarlar, seyir halindeyken bir canlıya çarpılması ile oluşan hasarlarda bu tür hasarlardandır. Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler ilk önce vakit kaybetmeden ve aracın yerini değiştirmeden (Eğer aracın kaza yaptığı yer trafiği tıkıyorsa veya tehlikeye atıyorsa aracın plakası görülecek şekilde fotoğrafları çekilmeli ve tutanak tutturulmalıdır.) en yakın polis – jandarma gibi kolluk birimlerine haber vererek, kaza ve alkol raporunun tutturulması ve ardından ofisimize vakit geçirmeden bilgi verilmesi gereklidir.

Trafikte meydana gelebilecek çarpmalı trafik kazalarında kullanıcının yapması gereken; ilk olarak yapılması gereken paniğe kapılmadan kendisi ve eğer araçta başkaları bulunuyor ise onların, güvenliğini sağlamak ve sağlık durumunu kontrol etmektir.

Daha sonra yine vakit kaybetmeden ve aracın yerini değiştirmeden en yakın polis – jandarma gibi kolluk birimlerine haber verilmesi gerekmektedir. Kazaya karışan araç yada araçların ruhsat ve kullanıcılarına ait sürücü belgelerini fotokopileri ve tutulan kaza raporu, alkol tespit raporu alınmalı ve bu belgeler ile birlikte; Araç Nevşehir çevresinde ise anlaşmalı olduğumuz teknik servise vakit geçirmeden getirilmelidir. Eğer araç Nevşehir dışında ise yine ofisimiz ile irtibata geçilmeli tüm evraklar eksiksiz bir biçimde sunulmalıdır. Aksi halde tüm sigortalar geçersiz sayılarak meydana gelebilecek her türlü zarar, üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıp ve zararlar da kiracıdan tahsil edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*