rent a car reklam

Kapadokya’yı Keşfedin

Kapadokya: Güzel Atlar Diyarı

Adı pers dilinde; Katpatuka ‘Güzel atlar diyarı’ anlamına gelen Kapadokya Türkiye’nin ve dünyanın ziyaret edilen turizm merkezlerinden biridir.

1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Kapadokya’nın geçmişi 60 milyon yıl öncesine uzanıyor. O zamanlar yanar dağların püskürttüğü lavlar ile kaplanan Kapadokya bölgesi Erciyes, Hasan, Melendiz ve Göllü dağlarının uykuya çekilmesi ile sertleşen lavlar ve soğuyan küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu yağmur ve rüzgarın etkisi ile bu tüf tabakaları şekillenmeye başlayıp insanların yaşam alanı oldu. Böylece konili, Mantar sütünlu sivri biçimleri ile günümüzde görenlerde hayranlık uyandıracak peri bacaları dediğimiz oluşumları ile tepeler, derin vadiler ve kaya oluşumları yamaçlarında ise güvercin yuvası şeklinde oyulmuş binlerce mağara meydana gelmiştir.

Hristiyanlığın ilk dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar ve ibadet için yapılan sayısız kaya kilise yer almaktadır. Günümüzde Kapadokya bölgesi Uçhisar, Göreme, Zelve, Çavuşin, Avanos, Ürgüp, Ortahisar, Kaymaklı, Derinkuyu ve Ihlara vadisi gibi yerleri kapsamaktadır.

Uçhisar kalesinin labirenti anımsatan dehlizlerinden kale tepesine çıkıp rüzgarlı zirvesinden doyumsuz gün batımı manzarasını seyredebilirsiniz.

Göreme‘de Göreme milli parkı açık hava müzesini gezip peri bacalarının insan oğlunun elinde ev veya kiliseye dönüştüğüne tanıklık edebilir, Kılıçlar vadisinde peri bacalarını fotoğraflayabilir ve aşk vadisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Zelve‘de Zelve açık hava müzesini gezip peri bacalarını daha yakından keşfedebilirsiniz.

Avanos‘da kızılırmak’ın hayat verdiği Avanos’u Selçuklu dönemi tarihi eserlerini gezdikten sonra çamura estetik ve hayat veren ustaların maharetli gösterilerini izleyebilir ayrıca sizlerde çanak, çölmek yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. Tarihi sallanan köprüden geçebilir, Kızılırmak’da jetbot ve gondol keyfini yaşayabilirsiniz.

Ürgüp‘de üç güzelleri görebilir temenni tepesine çıkabilir ve el yapımı sıcak şarap tadabilir kaliteli eğlence mekanlarında Türk gecesine katılabilirsiniz.

Ortahisar Ürgüp ve Göreme arasında bulunan Ortahisar’da kalenin tepesine çıkıp farklı bir Kapadokya Taksi manzarası seyredebilir ve eşsiz manzarasında gün batımını izleyebilirsiniz.

Kaymaklı ve Derinkuyu‘da istila, yağma ve baskınlara karşı korunmak amacı ile dışarı çıkmadan uzun süre yaşamak için inşa edilmiş Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirlerini keşfedebilir, insan oğlunun yerin altına nasıl şekil verdiğine şahitlik edebilirsiniz.

Ihlara vadisi Güzelyurt köyü sınırlarındaki Ihlara vadisi dönerek akan su halkı anlamına gelen Perist Rema adı ile anılır.  Güneyde Ihlara yerleşiminden başlayıp, Kuzeyde Selime köyünde biten vadinin uzunluğu toplamda 14 km dir. Doğa yürüyüşü yapabilir 5000’e kadar mağara ve 105 kilisenin bulunduğu bölgeyi gezebilirsiniz.

Nevşehir Taksi ile Kapadokya’nın eşsiz manzarasını gök yüzünden sıcak hava balonları ile gezebilir hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*